[3.5][TR/ENG] Super Cheap Shaper Farmer Cremation (1ex Gear)

Arteril’s Cremation of the Heretic


First of all,I would like to commend Keyvee for his ideas and help in theorycrafting of this build.

3.10 Adjustments

PoB'u biraz güncelledim, şu ağaç daha uygun olacaktır.
https://pastebin.com/Kq47NPJ9
I updated PoB a bit, this tree should be more revelant.
https://pastebin.com/Kq47NPJ9


Türkçe
Merhabalar,rehberlerimde genellikle kullandığım buildim için sürekli gelen sorular en sonunda niyet edip build için de bir rehber hazılamama sonuç verdi. İngilizce ve Türkçe metinleri ayrı ayrı hazırladım ve ingilizce metin biraz daha detaylı olabilir,isterseniz ona da bir bakabilirsiniz.

Jargon
Spoiler

Build: Pasifleri ve eşyasıyla belirli bir odak etrafında şekillenmiş bir karakter yapısı.
Map: Act10’dan sonra oyuna devam edilen haritalar.
Tier: Haritaların zorluk seviyesi,zorluk sayı ile doğru orantılı artar.
End Game: 10+ yani kırmızı tier maplerle başlayan oyunun en zor bölgeleri.
Cast: Büyü yapma eylemi.
Block: Bellir bir şansla gelen saldırıyı can kaybetmeden karşılama mekaniği.
Boss: Genellikle kimi bölgelerin sonunda bulunan çok güçlü yaratıklar.
Mod: Bir eşya üzerinde bulunan herhangi bir özellik.
Mob: Oyunlardaki alelade düşmanlar.
Bandit: Act 2 de bulunan ve özel bir görevi olan haramiler.
Skill point: Pasif puanları elde etmek için kullanılan yetenek puanları.
Ascendancy: Labirenti bitirdikten sonra kazanılan alt class/lar.
Reflect: Veriler hasarın geri yansıtılması.
Level: Karakter seviyesi.
Tag: Yetenek taşlarının üst kısmında hangi özelliklerden desteklenebileceklerini belirten başlıklar.
Jewel: Pasif ağacındaki soketlere takılarak özellik kazandıran eşyalar.
Enchantment: Labirent sonundaki cihazdan eşyalara basılan özellikler.
Resist: Karakterin elemental ya da kaos hasarına direnci.
Damage: Hasar
Rare: Sarı renkli kademedeki eşyalar.
Respec:Verilmiş bir pasif puanını geri almak.


Özet

Bu build aslen ucuz bir başlangıç buildidir. Fakat buna ek olarak end game’de de pekâla güçlü bir şekilde devam edebilen ve henüz denemiş olduğum her map’i yapabilen builddir. Shaper dahil bütüm tier’lerden mapleri yarım exalt ile bir exalt arası bir fiyata toplanabilecek eşyalar ile tamamlayabilmektedir. (Über elder çok zorluyor henüz yapabilmiş değilim,chayula da denemedim daha)

Eksileri

-Oynayış tarzına alışmak biraz vakit alabilir.
-Cremation cast’lemeden önce ceset oluşturma gerekliliği biraz can sıktığı gibi map yapma işini biraz yavaşlatıyor.
-İksirleri idareli ve zamanlı kullanma gereksinimi.
-Aslen et tankı olmak dışında block vs gibi bir defansif mekanizma eksikliği.

Artıları

+Oyunda bulunan her boss’u yarım ila bir ex gibi komik bir bütçeyle kesebilmek.
+Başlangıç buildi olmasına karşın endgame’de de gayet makul performansa sahip olması.
+Her türlü map modunu yapabilmek,seçici olma ihtiyacının olmaması.
+Cremation’ın popüler olmayan bir yetenek olması. ;)

Aktif Eşyalarım


Oynayış Tarzı

Mapleri temizlerken yapmanız gereken yürüyüp,yaratıkları gördükten sonra aralarında desecrate ile ceset oluşturup bir tane cremation atmaktır,bu kadar,map temizlenene kadar bunu tekrarlamak kâfi olacaktır zira cremation attığınız anda 1-2 saniye içinde normal moblar direk ölecektir o yüzden bunda pek bir zorluk yok.
Bosslarda ise boss odasına girdikten sonra ilk iş boss’un yanına bir decoy totem atarak boss’u birkaç saniye oyalamak olmalı,bu sırada yere desecrate atıp birbirine 4 tane cremation volkanı castlemeli ve bundan sonra boss’u bu volkanların ortasında tutmaya çalışmalısınız. Bunu yine volkanların üzerine decoy totem atarak ya da boss sizi kovalarken volkanların üzerine kaçarak becerebilirsiniz. Fakat arada bir volkanları ve golemlerinizi yenilemeniz gerektiğini unutmayın,volkanların süresi biter golemler ise ölebilir.
Özel bir defansif mekanizmamız olmadığını ve sadece et tankı olduğumuzu unutmayın,yani manyak gibi yaratıkların arasına girerseniz ölmek işten bile değil. Volkanlar yaratıkları 1-2 saniye içinde öldürdüğünden yakından vuran yaratıklar biz kafa atmadıkça sorun değil fakat uzaktan vuranlara dikkat edip ortada mal gibi beklememek gerekiyor,mümkün olduğunca uzaktan atılan misillerden yürüyüp koşarak yani mobil olarak kaçınmamız gerekli.

Pasif Ağacı ve Kimi Seçimler

Bandit Görevi: Hepsini öldürüp 2 skill point almak en faydalı seçenek,ayrıca tercihen teröristlerle iş birliği yapmıyorum.
Ascendancy: Elemental hasarı yükseltmek ve reflect’ten etkilenmemek için öncelikle Elementalist alıp sonrasında tanklık ve Cover in ash özelliği(hasar arttıran bir mekanik) için Chieftain alıyoruz. Benim tavsiyem önce elementalisti almak,fakat nihai ağaçta marauder başlangıcından başlamak ciddi can artışı sağladığı için ikinci başlangıç noktasını marauder seçip scionda ortadan çıkabilmek için harcadığınız puanları sonradan respeclemek.
Auralar: Bence Herald of Ash ve Anger builde en iyi giden auralar fakat eşyalarda değişiklik yapılması durumunda anger daha faydalı bir aura ile değiştirilebilir.
Level kasarken almanız gereken en öncelikli pasif Elemental Overload. EO hasarımızı çok ciddi arttırıyor,onu aldıktan sonra biraz can,biraz hasar,biraz can,biraz hasar şeklinde karma şekilde devam edebilirsiniz.

Şöyle bir leveling yönelimi izleyebilirsiniz.

30 Puan
61 Puan
95 Puan
90 level Final

Ekipman Açıklamaları ve Potansiyel Geliştirmeler

Silah

Cremation yeteneği Projectile tag’ine sahip olduğu için Sire of Shards’daki %100’e kadar çıkabilen Increased Projectile Damage özelliğinden epey bir faydalandığı gibi +4 projectile özelliği de cremation’u Sire’ın üstüne taktığımız taktirde bedavadan GMP takmış gibi volkanın saniye başına etrafta oluşturduğu patlama sıklığını arttırıyor. Bu yüzden Sire cremation için son derece faydalı bir eşya.

Kask

Kaskta aynı anda maksimum 3 değil de 4 volkan oluşturabilmemizi sağlayan Enchantmenta sahip bir kast çok işe yarıyor,tercihen yüksek can ve 1-2 türden de resist vermesi çok iyi olur. Böyle bir kask 20-25c civarı bir fiyata bulunabiliyor.

Yüzükler

Birinci Yüzük -> Malachai’s Artifice
Bu yüzük içine koyduğumuz yetenekle bir yaratığa vurduğumuzda yaratığa güçsüzleştirilmiş bir Elemental Equilibrium(EE) uygulayarak vurulan element türüne +%18,75 resist kazanırken diğer element Türklerine -%37,5 resist kaybetmesini sağlıyor. Eğer bu yüzüğe lightning golem takarsak golem vurduğunda bosslar belirttiğim değerde resist kaybedecektir ve bu da verdiğimiz ateş hasarını oldukça arttıracaktır,bu yüzden bu yüzüğü kullanmak çok faydalı.
İkinci Yüzük -> Opsiyonel,yüksek can ve resist sağlayacak herhangi bir yüzük olabilir.

Göğüslük

Düşük bütçeli versiyonumda göğüslük olarak az çok zırh veren ve 130+ can veren bir göğüslük tercih ediyorum fakat daha yüksek bir bütçede tercihen Belly of the Beast ya da Kaom’s Heart giyilmesini tavsiye ederim.

Kolye

Şu an kullanıyor olduğum kolye zorunluluk değil,opsiyonel olarak değiştirilebilir ben sadece can veriyor res veriyor üstüne bir de soğuk etkilerini azaltıyor diye takıyorum. Yüksek can ve resist veren herhangi bir rare kolye de takılabilir. Daha yüksek bir bütçede ateş varyasyonlu Impresence da epey faydalı olabilir.

Kemer

En az 110+ can ve 2-3 resist veren bir kemer iyi gider,tercihen chaos resist de aranabilir kemerde.

Ayakkabılar

%30 hareket hızı (movement speed) özelliği botlarda epey elzem çünkü ekstra defans katmanımız olmadığı için uzaktan atılan misillerden pekâla yürüyerek kaçınmamız gerekli,ne kadar hızlıysak o kadar iyi.

Eldiven

Eldivenden özel bir beklentimiz yok,yüksek canlı ve eksik resistleri tamamlayabilecek bir rare eldiven kâfi olacaktır.

İksirler

Ben 3x can potu 1x quicksilver 1x mana kullanıyorum ölmeyi pek hoş karşılamadığımdan fakat can potlarından biri Oak ile değiştirmeyi düşündüğüm gibi siz daha değişik potlar da kullanabilirsiniz oynayış tarzınıza göre.

Jewellar

Jewellarda +life ve spell fire damage tercih ediyorum fakat eğer başka bir kaynaktan en az 1 lightning damage’iniz yoksa jewelların bir tanesinden lightning damage almanızı öneririm zira aksi taktirde Elementalist ascendancy’sinde yazan shock bonusundan faydalanamazsınız.

Videolar

1ex Gear Deathless Shaper Kill
T14 Elder Kill
T15 Elder Guardian
Guardian of the Phoenix
Vaal Temple Deathless
T15 Lava Lake
Chimera Boss Fight

Pastebin

https://pastebin.com/Q0QLdP2g


Pastebin linki path of building’e aktarırken hata alıyosanız bu videoyu izleyin.English


I ain’t no native English speaker,please be patient and tender while reading this potential massacre of English language.

Summary

This is a solid starter build,you easily run all maps regardlass of the mods and also HoG,D&T,Shaper and Red tier Elder with total of 0.5-1 exalt items. (With 1 ex gear,I was only able to lower both elder and shaper life to %13~ in uber elder,but later I was able to kill them with a little more investment in the build.)

Delve %100 completed atlas
Also I’m around 300~ delve depth atm.


Pros

+You can kill everything with a super cheap setup worth like 0.5-1 ex.
+A starter build that will also work just fine in endgame.
+You need to pay little to no attention what map mods you get,even in guardians.
+UNPOPULAR SKILL (howyshit!!)

Cons

-Takes a while to adapt playstyle.
-Casting desecrate almost all the time is just boring and slows you a bit.
-Need a good set of left hand fingers that will make your gf’s bff jealous.
-Lack of an actual defence mechanism except being a meat tank.


My Gear
My gearI plan to have Slower Projectiles as my last support gem.


Playstyle
Playstyle

Clearing maps goes like this, walk -> cast desecrate near a pack you see -> cast a single cremation there -> cast curse if you feel like it,doesn’t really matter -> forget about it and move on,they will turn to dust in a second.
Fighting bosses goes like this, place decoy totem near boss(buys you time) -> cast desecrate and 4x cremation near boss -> try to keep boss on cremations,remember to renew your lightning golem if it dies,place totem on geysers at every opportunity -> kinda repeat this
Cremation deals a shit ton of damage but the only problem is keeping bosses on it,for this you just need to use decoy totem and try to lure boss into cremation area by staying at the opposite side. Also keep in mind we are just a fancy meat tank of a witch,no Dodge and just %20 block from Sire of Shards. Don’t bull rush into enemy packs like a mindless goat and mind the projectiles. Since a single cremation kils everything in a second melee mobs are no problem but ranged ones can still hurt you with some unexpected crits or because of bullshit like shocking ground.


Passive Tree
Passive Tree and Some Choices

Bandit Reward: Get skill point by killing them all,for that none of the stuff bandits promise is usefull for us,but also we don’t negotiate with terrorists.
Ascendanyc: Witch and Chieftain. Get witch for elemental damage buffs and immune reflect and Chieftain for chance to cover enemies in ash,as well as some tankyness. I recommend having Witch starting point at first but changing it to Marauder after a while,but it’s up to you Witch primary nodes gives about %10 more damage while Marauder primary nodes gives %10 more life. (considering final tree)
Auras: There isn’t much better options superior to HoA + Anger,but Anger can be traded with something else like Determination or a Purity according to change of gear.
I paid a fair time to construct my passive tree but I didn’t really get mad on in,so there might be slightly more benefical paths to take,but this one is pretty fine as well imo.
Elemental Overload is the most valuable node for us,get that as swift as possible. Since cremation hits a lot you will always have that buff and %40 damage is A LOT.
While levelling you can prioritize either damage or life but I suggest not going pure life or damage for a long while,actually doesn’t really matter as long as you reach elemental overload first. Make way to the EO and respec unusefull skill points after you get start point ascendancy.

I suggest these paths to take as you advance;

30 Point
61 Point
95 Point
90 level FinalGear Explanaiton
Gear Explanation and Further Improvements

At the beginning my goal with this build was killing all content with as low as possible budget,so don’t get suprised if you consider some of my items ineffective absolute trash.

Staff

Cremation has projectile tag,therefore it gains a lot damage from this staff’s up to %100 Increased Projectile Damage buff. But more importantly we get a free Greater Multiple Projectile(GMP) support without the less damage drawback. (+4 projectiles) Added projectiles increases the count of projectile explosions created by the skill. For 5 link Sire is the best but if we are speaking of 6 link Realmshaper is a pretty nice alternative for this build.

Helmet

We need a +1 geyser enchantment helmet. Having 4 geyser limit instead of 3 is a lot of help and this enchantment isn’t even expensive,you can find a decent one for about 20~ chaos or buy a cheaper one and craft it yourself.

Rings

1st Ring -> Malachai’s Artifice aka ZiggyD’s Ring (hehe I finally used this one :3 )
This ring helps you affect enemies with a weakened Elemental Equilibrium(EE) if you hit them with the gem socketed in it,well,not particularly. If you put an elemental golem in it and if that golem attacks an enemy thus damaging it with elemental damage,EE will affect it. This weakens enemies fire/cold resistance by -%37,5 and I don’t even need to say how freaking good this is.
2nd Ring -> Absolutely optional. I’m just using some ring to get decent life and res but you can also use any higher budget unique as well like Shaper’s Mark or the one that gives your golem taunt etc.(for Stone Golem)

Chest

In lowest budget version I try to get a 130+ life armour chest without links or anything else,as a meat tank we need all life we can get. This can be upgraded to Belly or prefably Kaom’s since we don’t need many sockets…or some other unique chest for an extra layer of defence idk honestly I didn’t think thru this much,in fact it was my intention to kill shaper without even wearing a chest aka NAKED. (hehe)

Amulet

Optional. Winterheart isn’t necessary,it gives life,res and I don’t really like getting chilled and dying while frozen. Fire variant Impresence can help a bit with higher budged.

Belt

Also optional. High life,some res and you can even seek for chaos resist if you feel like.

Boots

We need %30 movement speed on this one. Since we don’t have an actual defensive mechanism we gotta be as mobile as possible in order to avoid hits,projectiles etc.
Apart from that,as always high life some res and chaos res if you feel like it.

Gloves

There isn’t many usefull mods we can get from a rare gloves so it will be still high life res chaos res but if you make out your res without needing of gloves you can also consider some spell-like unique gloves,imho it doesn’t worth tightening your other gear for a unique gloves.

Flasks

I prefer to have some instant healings(I don’t take dying easy),one mana and one quicksilver but I’m considering trading one healing potion with Oak,idk you do you.

Jewels

I prefer +life and flat fire damage jewels for my budget but If you don’t have at least 1 damage of lighting from any other sources,this is where you need it. Witch ascencdancy helps you inflict minimum of %10 more damage worth of shock regardless of the damage dealt. So get a jewel with flat lightning damage to spells. +life and fire damage jewels can be traded with +% life and +% fire damage jewels with higher budget. Also Anger life gain on hit watcher eye can help but not a lot.

Alternative Theory Crafting and Things I Tried

*When I had the idea to make this build my plan was killing shaper as cheap as possible with it. So I might have missed some pretty expensive but also fairly benefical alternative options alright.
*As I said before Marauder or Witch starting points both can be chosen in the interest of more life or more damage from initial nodes. (Also witch starting point can save you a jewel slot)
*Never tried to build it as an es since it will be expensive,it could be better but I really didn’t try theorycrafting this one around es.
*First version of this build was Witch class and using Necromancer ascendancy. Reason of this choice was having max block with self bone offering + Martyr of Innocence. Since self offering buff is nerfed using Martyr become less benefical than Sire,so I switched it.
*Tried Anger Watcher’s Eye life gain on hit but I don’t think it helps a lot since cremation takes 1-2 hits to kill mobs,it just feels like slightly improved regen.
*Tried using Unearth instead of Desecrate as a corpse resource since it can be casted faster and has no charge limit but projectiles airborne time before they hit the ground an create corpses is really annoying. You can’t just cast Unearth->Cremation combo,it makes you wait like a half second before you can cast cremation and it can confuse you sometimes so I prefer Desecrate.
Why not projectile weakness instead of flammability? We basicly don’t want enemies to get knocked back and –res is better than ‘’increased’’ projectile damage.


Videos
Videos

1ex Gear Deathless Shaper Kill
T14 Elder Kill
T15 Elder Guardian
Guardian of the Phoenix
Vaal Temple Deathless
T15 Lava Lake
Chimera Boss Fight

I will add uber atziri as well when I feel like it.

Please inform me about the typing mistakes and stuff like that,I would appreciate it.


Pastebin

https://pastebin.com/Q0QLdP2ghttps://www.twitch.tv/arteril
Last edited by Dunadein on Mar 26, 2020, 10:10:21 AM
Last bumped on May 28, 2019, 2:25:42 PM
Depending on what the patch notes say, I'll be trying this out in Betrayal! Thanks for the awesome guide!
I play softcore, solo self-found.
-----Currently: Ice Trap Saboteur in Heist-----
Compassion is never weakness.

Gloriosa, Generosa. Always.
Going great so far! Cheers!
I play softcore, solo self-found.
-----Currently: Ice Trap Saboteur in Heist-----
Compassion is never weakness.

Gloriosa, Generosa. Always.
SunsetVista , I improved the build a bit more by investing more on gear,you can check my character named AHeadOfSyndicade in betrayal. Cheers.
Very nice! I think the 6th link empower is a good choice. I might try out the multiple decoy totems when I get sockets. =)
I play softcore, solo self-found.
-----Currently: Ice Trap Saboteur in Heist-----
Compassion is never weakness.

Gloriosa, Generosa. Always.
Ellerine sağlık
Love the build but just a heads up, if you link controlled destruction with cremation it makes elemental overload a wasted skill point. Controlled D has 100% reduced crit, which makes cremation never crit, thus never procing EO. Conc effect works pretty good in its place though :).
works very good, nice build

Report Forum Post

Report Account:

Report Type

Additional Info